Didim Otelleri

( Tesis)
sonuçtan tanesi gösteriliyor.
Popülerliğe Göre
Fiyata Göre Artan
Fiyata Göre Azalan
Ecc Tur Didim Otelleri
Sonuçları Filtrele

Ege’de mavi ile yeşilin birleşme noktası Didim; kültürel değerleri, doğaüstü güzellikleri, eğlenceleri ve harika iklimiyle ülkemizin en özel yerleri arasında. Çeşme ve Bodrum arasındaki bu tatil cennetinde daha önceden hiç yaşamadığınız deneyimleri yaşayabilirsiniz. Didim tatilinizde bölgenin masmavi plajlarını ziyaret ederek berrak denizin ve sıcacık güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Aydın’ın en popüler tatil noktası olan Didim’in il merkezi ile arasında yaklaşık 174 kilometre vardır. Didim Akbük ve Didim Altınkum, turistlerin en çok tercih ettiği beldelerdir.

Didim Gezilecek ve Görülecek Yerler

Didyma Antik Kenti: Antik dönemde bir kehanet merkezi olan, Apollon Tapınağı ile ünü ülke sınırlarını aşan Didyma Antik Kenti, Söke ilçesinde yer alıyor. Kent, yabancı turistler tarafından da ilgi gördüğü için yıllık ziyaretçi potansiyeli oldukça yüksektir. Söke ilçesine bağlı olan Yenihisar Köyü’ne oldukça yakın.

Milet MüzesiDidim gezilecek ve görülecek yerlerden biri de Milet Müzesi’dir. 1973 yılında açılan Milet Müzesi’nin binası zamanla statik yapısını bozunca yeni bina yapılması için çalışmalara başlanmış, 2011 yılında tekrar ziyarete açılmıştır. İlk olarak müzenin bahçesindeki kalıntıları gezip, ardından müze binasında yer alan tarihin farklı dönemlerine ait kalıntıları görebilirsiniz. Yazıtlar, lahitler, sütun başlıkları ve aslan heykelleri müzenin en dikkat çeken eserleri arasında. Buradaki kalıntılar genellikle Milet Antik Kenti ve Didyma Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında çıkarılan eserlerden oluşuyor. Müzeye Balat Köyü yolundan ulaşabilirsiniz.

Milet Tiyatrosu: Milet Tiyatrosu’nun tarihi M.Ö. 4. yüzyıla dayanıyor. Hellenistik ve Roma döneminin izlerini taşıyan tiyatro, toplam 15.000 kişiliktir. Akustiğe sahip olması, tiyatronun en önemli özelliği...

Apollon Tapınağı: Didim merkezine 2 km uzaklıkta kalan Apollon Tapınağı, tarihi geçmişinde zarar görmüş olsa da harika manzaralarla ziyaretçilerini kendine hayran bıraktırıyor. Buraya gitmişken tapınağın bulunduğu yerdeki Didim’in simgesi olarak bilinen Medusa figürünü görmeden dönmeyin.

Herakleia Antik Kenti: Ortaçağ’da manastırların merkezi olan Herakleia Antik Kenti içinde çok sayıda manastır kalıntısı bulunuyor. Latmos Dağları’nın eteklerindeki Kapıkırı Köyü’nde konumludur.

Myus Antik Kenti: Miletos Antik Kenti’nin 15 km doğusunda konumlu tarihi yapı, Atina kralı Kodros’un oğlu Kydrelos tarafından yaptırılmış ve önemli bir kıyı kenti olarak tarihe geçmiştir. Myus Antik Kenti Didim, Kuşadası ve Selçuk’u ziyaret eden turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Faustina Hamamı: Milet Tiyatrosu ile arasında 150 metre olan Faustina Hamamı, Didim’in tarihi gezi noktalarından biridir. Roma İmparatoru Marcus Avrelius’un karısı Faustina için yaptırdığı hamam, günümüze sağlam bir şekilde gelmeyi başarmış bir yapıdır. Hamama ait Musa heykelleri şu an İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Avludaki aslan heykellerinin orijinalleri ise Milet Müzesi’ndedir.

Priene Antik Şehri: Samsun Dağı eteklerindeki Priene Antik Şehri, beldenin en önemli antik kentlerinden biridir. Kent girişinde hemen gözünüze çarpacak olan üç sarnıç var, bunlar şehrin su ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiştir. Tarihin en eski tiyatrolarından biri de yine buradadır ve 5000 kişilik kapasiteye sahiptir. Buraya gittiğinizde Bizans Kilisesi’ni de görmeden dönmeyin.

Serapis Tapınağı: Dikdörtgen şeklinde inşa edilen Serapis Tapınağı, dört basamaklı merdivenle çıkılabilen bir tarihi yapıdır. Tapınağın giriş bölümündeki tanrı kabartmaları oldukça ilgi çekmekte. Tapınak içerisinde arşitrav (basmatavan), onun üzerinde ise Helois Serapis kabartması olan üçgen yer almakta.

Güvercinada Kalesi: Gerek tarihiyle gerek harika manzarasıyla ziyaretçilerine görsel şölen sunar. Mora isyanına karşı denizden gelebilecek saldırılara karşı şehri korumak için inşa edilmiştir. Buradaki tatilinizde deniz, güneş ve kumun tadını çıkarırken şehrin tarihi geçmişiyle yakından tanışabilirsiniz.

İlyas Bey Külliyesi: Balat Köyü’ne bağlı cami Menteşeoğulları beyliği zamanında İlyas Bey tarafından 1404 yılında inşa edilmiştir. İlyas Bey adına yapılmış bu mermer yapının taşları Milet Antik Kenti’nden getirilmiştir.

Plajlar: Didim’in harika doğası içinde konaklarken Akbük, Altınkum, Aytepe ve Manastır Plajlarını ziyaret ederek gün boyu deniz, güneş ve kumun tadını çıkarabilirsiniz.

Bafa Gölü Milli Parkı: Didim merkezinden 10 km’lik mesafede Beşparmak Dağı’nın yamacında konumlanmış Bafa Gölü, teknelerle ziyaret edilebilen beş tane küçük adadan oluşuyor. Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış bu adalarda arkeolojik kalıntılar bulunuyor. Buranın en güzel özelliklerinden biri de içinde 200 çeşide yakın kuş türünü barındırıyor olması. Bafa Gölü Milli Parkı, kampçılık, oltacılık ve trekking gibi aktiviteleri sevenler için zengin bir atmosfere sahip.

Didim’de Yapmadan Dönülmemesi gerekenler

Didim otellerinde konaklayarak;

- Didim plajlarında denizin tadını çıkarmadan, su sporları aktivitelerine katılmadan,

- Alışveriş turuna çıkmadan, bölgenin ünlü ürünlerinden evinize götürmeden,

- Kasım ayında Didim’de olacaksanız eğer, Didim Zeytin Festivali’ne katılmadan,

- Milet Tiyatrosu’nu görmeden,

- Turunç reçeli ve zeytinin tadına bakmadan Didim’den ayrılmayın.

Kampanyalarımızdan haberdar olabilirsiniz!